دوره 3، شماره 3 - ( زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 24-35 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات پرستاری تروما، دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، adibhajbagheri_m@kaums.ac.ir
2- مرکز تحقیقات پرستاری تروما، دانشگاه علوم پزشکی کاشان
چکیده:   (601 مشاهده)
زمینه و هدف: تعداد محققان پرستاری که از مطالعات فنومنولوژی و به خصوص هرمنوتیک در تحقیقات خود استفاده می­کنند در حال افزایش است. بررسی اعتبار این مطالعات همواره مورد نظر محققان بوده است تا بتوانند در مورد درستی تحقیق، روش‌های انجام مطالعه و یافته­ های آن قضاوت کنند. لذا در این مطالعه به بررسی کیفیت مطالعات فنومنولوژی هرمنوتیک در پرستاری پرداخته شد.
مواد و روش­ ها: پژوهش حاضر، مطالعه ­ای توصیفی است که از طریق جستجوی گسترده پایگاه‌های الکترونیکی Proquest, PubMed, Web of Science و Scopus انجام شد. در این مطالعه 220 مقاله واجد شرایط مورد بررسی قرار گرفت. کیفیت مقالات بر اساس چک‌لیست محقق ساخته برگرفته از معیارهای گوبا و لینکلن مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ ها: یافته­ ها نشان می­ دهد حداقل امتیاز کسب شده توسط مقالات 52/33 از 69/9 و حداکثر آن 135/8 از 140 می­باشد. 15% مقالات دارای کیفیت بالا، 52% دارای کیفیت متوسط و 33% دارای کیفیت پایین بودند. هم چنین یافته­ ها نشان می­ دهد قابلیت اعتبار در 42%، قابلیت انتقال در 85%، قابلیت اطمینان‌پذیری در 54% و قابلیت تائیدپذیری در 59% موارد رعایت شده است.
نتیجه ­گیری: اکثریت مقالات فنومنولوژی بررسی شده کیفیت متوسطی داشتند. بیشتر مقالات از نظر معیار انتقال‌پذیری مناسب، از نظر اطمینان‌پذیری و تائیدپذیری در حد متوسط و از نظر معیار اعتبار پذیری کیفیت نامناسبی داشتند.
 
متن کامل [PDF 541 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۷ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۶/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۴ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۵/۲۴