دوره 4، شماره 1 - ( تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 62-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
2- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، surgicaltechnologist89@yahoo.com
چکیده:   (475 مشاهده)
زمینه و هدف: مستندسازی مراقبت‌ها، از وظایف پرستاران اتاق عمل است. از مواردی که حین عمل می­تواند سبب آسیب به بیماران شود و نیاز به ثبت دارد، استفاده از دستگاه‌های الکتروکوتر و تورنیکت است که جای آن در چک‌لیست‌های جراحی خالی است. لذا هدف از پژوهش حاضر، تغییر در چک‌لیست جراحی ایمن از طریق مستندسازی استفاده از دستگاه‌های الکتروکوتر و تورنیکت است.
مواد و روش ­ها: این مطالعه اقدام پژوهی، در سال 1396 بر روی 30 نفر از پرستاران اتاق عمل بیمارستانی در شهر اصفهان انجام شد. راهکار منتخب، افزودن چک‌لیست محقق ساخته به پرونده­های اتاق عمل جهت ثبت استفاده از الکتروکوتر و تورنیکت بود که به مدت 3 ماه اجرا گردید. قبل و بعد از مداخله، یک فرم نظرسنجی محقق ساخته در خصوص وضعیت ثبت پرونده­های اتاق عمل توسط نمونه­ ها تکمیل شد. آنالیز آماری با آمار توصیفی و تحلیلی در نرم‌افزار SPSS 22.0 انجام شد.
یافته‌ها: از 30 نفر نمونه، رشته تحصیلی 28 نفر اتاق عمل با میانگین سابقه شغلی 8/30±11/87 سال بود. فراوانی پاسخ مثبت به سؤال «آیا چک‌لیست جدید را کاربردی می­دانید؟»، بعد از مداخله به‌طور معناداری بیشتر از قبل از مداخله بود (0/001P<). 90% از پرستاران با افزودن چک‌لیست و 96/7% با تأثیر چک‌لیست جدید بر کاهش بروز خطای شغلی و آسیب به بیماران موافق بودند.
نتیجه­ گیری: چک‌لیست ثبت استفاده از الکتروکوتر و تورنیکت کاربردی بود. مستندسازی کامل، می­تواند احتمال ایجاد خطا را کاهش دهد و سندی معتبر در مقابل مشکلات قانونی برای مراقبین درمانی فراهم نماید.
متن کامل [PDF 791 kb]   (304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۶