دوره 1، شماره 3 - ( زمستان 1394 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 12-17 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ،دانشکده پرستاری مامایی ، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسندمسئول)، ارمیه، ایران ، Foadrahimi63@yaho
2- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه)، ارمیه، ایران
3- دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
4- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (3382 مشاهده)

مقدمه و هدف: خطاهای دارویی یکی از شایعترین دلایل خطاهای مراقبت بهداشتی قابل پیشگیری است. از آنجا که پرستاران گردانندگان اصلی بخشهای بیمارستانی بوده و در امر مراقبت از بیماران نقش عمده­ای دارند و بروز اشتباهات دارویی یکی از تهدیدات جدی در سلامت و ایمنی بیمار و همچنین حرفه پرستاری محسوب می­گردد. پژوهش حاضر با هدف تعیین عوامل موثر در بروز خطاهای دارویی در پرستاران انجام گرفته است

مواد و روش ها: :در این پژوهش مطالعه­ای توصیفی- تحلیلی  100 نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان بعثت سنندج شرکت نمودند. ابزار گردآوری داده­ها پرسشنامه­ای 2بخشی بود. بخش اول شامل اطلاعات دموگرافیک و بخش دوم شامل سوالاتی در مورد اشتباهات دارویی در 5 حیطه بود که توسط نمونه­ها تکمیل گردید. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار آماری 16SPSS   استفاده شد.

یافته­ها: یافته ها نشان داد همه افراد شرکت کننده سابقه خطای داروی در یکسال اخیر داشته اند.. سن ، جنس و بار کاری با خطاهای دارویی ارتباط آماری معنی دار نشان داد. شایعترین خطای دارویی به ترتیب شامل : بیمار اشتباه (26%) ، نوع دارو (19%) ، تجویز دارو (9%) ، و دوز و زمان دارو (23%) بود

نتیجه گیری: عوامل سازمانی و انسانی بیش از سایر عوامل در بروز اشتباهات دارویی دخالت دارند. بنابراین شناسایی این عوامل نظام بهداشتی درمانی و پرستاران را در رفع این علل و کاهش اشتباهات دارویی و بهبود کیفیت مراقبت و افزایش ایمنی بیمار یاری خواهد داد.

واژه‌های کلیدی: خطای دارویی، پرستاران، عوامل موثر
متن کامل [PDF 438 kb]   (1548 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/14 | ویرایش نهایی: 1398/4/9 | پذیرش: 1395/1/14 | انتشار: 1395/1/14 | انتشار الکترونیک: 1395/1/14

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.