دوره 1، شماره 3 - ( زمستان 1394 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 26-18 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، fariba_ranaie@yahoo.Com
2- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
چکیده:   (3135 مشاهده)

مقدمه:طی دو دهه اخیر تعداد رو به افزایشی از زنان تقاضای زایمان سزارین، بدون وجود یک علت قابل قبول طبی داشته‌اند و موضوع سزارین انتخابی مورد بحث بوده است .علیرغم رشد منابع اطلاعاتی در خصوص سزارین های الکتیوطبی، در مورد عقاید مادران بررسی های محدودی بعمل آمده است و تحقیقات بیشتر در زمینه تمایلات مادران مورد نیاز است. این مطالعه با هدف تعیین علل انتخاب سزارین از دیدگاه زنانی که تحت سزارین انتخابی قرار گرفته اند در مرکز پزشکی بعثت سنندج انجام شد.

مواد و روش ها:این پژوهش کیفی بود و اطلاعات از طریق یک مصاحبه نیمه ساختار یافته با 19 نفر از زنانی بدست آمد که طبق درخواست خود تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند. سپس اطلاعات با استفاده از روش تحلیل محتوی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و دسته بندی شد.

یافته ها: میانگین سنی زنان مورد مطالعه 27 سال، اکثریت خانه دار (58%)، دارای تحصیلات دانشگاهی (4/68%) و نخست زا (7/73%) بودند. تمام سزارین ها قبل از شروع لیبر و در تاریخ تعیین شده از قبل انجام شده بود. بعد از تحلیل و دسته بندی اطلاعات بدست آمده از مصاحبه ها چند درون مایه تعیین شدند  که عبارت از: ترس از زایمان طبیعی، پیشگیری از خطرات جنینی، عدم وجود امکانات، تاثیر نامطلوب زایمان طبیعی روی دستگاه تناسلی و ادراری و توصیه و راهنمایی پزشک بودند.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه لزوم بازنگری شرایط انجام زایمان طبیعی و سعی در بهبود آن، ایجاد یک برنامه منظم آموزشی در زمینه فرآیند تولد و روش‌ها را به عنوان یک اولویت در برنامه‌های مراقبتی مادران  نشان داد.

متن کامل [PDF 451 kb]   (1332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/14 | ویرایش نهایی: 1398/4/9 | پذیرش: 1395/1/14 | انتشار: 1395/1/14 | انتشار الکترونیک: 1395/1/14

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.