دوره 2، شماره 4 - ( بهار 1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.29252/sjnmp.2.4.1


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی تهران
2- پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش
چکیده:   (1078 مشاهده)
چکیده
مقدمه و هدف: عوامل مختلفی در کاهش روند بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) می‌تواند دخیل باشد و بیمار مبتلا را در فرآیند بیماری کمک نماید ازاین‌رو پژوهش حاضر با هدف پیش‌بینی سازگاری روانی- اجتماعی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) بر اساس مؤلفه‌های سبک‌های مقابله‌ای و جهت‌گیری مذهبی شکل گرفته است.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش توصیفی و در زمره پژوهش‌های همبستگی می‌باشد. جامعه آماری کلیه بیماران مبتلا به MS می­باشند که در سه‌ماهه اول سال 1395 به انجمن‌های شهر تهران مراجعه کرده‌اند و نمونه شامل 100 بیمار مبتلا به MS (حداقل 19 سال و بدون اختلال روان‌پزشکی) به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه‌های سبک‌های مقابله لازاروس و فولکمن، مقیاس سازگاری روانی و اجتماعی دروگییتس و جهت‌گیری مذهبی آلپورت استفاده شد. برای تحلیل داده‌های پژوهش از ضرایب همبستگی و تحلیل رگرسیون چند متغیره سلسله مراتبی استفاده گردید.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که میان جهت­ گیری مذهبی و سازش روان‌شناختی روابط مثبت و معنادار (0/01p<) و همچنین سبک مقابله مسئله مدار به‌صورت مثبت و سبک مقابله متمرکز بر هیجان به‌صورت منفی (0/05>P) معنادار و سازگاری با بیماری را در بیماران مبتلا به MS را پیش­ بینی می­کنند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج می­ توان استنباط کرد که جهت‌گیری مذهبی و راهبردهای مقابله ­ای بر سازگاری با بیماری در بیماران مبتلا بهMS  رابطه دارند.
 
متن کامل [PDF 343 kb]   (524 دریافت)    
نوع مطالعه: کیفی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۷ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۳/۷