دوره 2، شماره 4 - ( بهار 1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 67-56 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sayyadi M, vahabi A, vahabi B, sayyad S, moradi M, rasoulabadi M et al . A survey of Kurdistan University of Medical Sciences students' perceptions of educational environment based on DREEM model in 2015. SJNMP 2017; 2 (4) :56-67
URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-78-fa.html
صیادی مهناز، وهابی احمد، وهابی بشری، صیاد سیروان، مرادی مسعود، رسول آبادی مسعود و همکاران.. بررسی درک دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از محیط آموزشی بر اساس مدلDREEM در سال 1394 . فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی. 1396; 2 (4) :56-67

URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-78-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
2- دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، vahabiahmad@gmail.com
3- دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
چکیده:   (2827 مشاهده)
چکیده
مقدمه و هدف: محیط حاکم بر آموزش و یادگیری عاملی تعیین‌کننده و مؤثر بر ایجاد انگیزه در فراگیران برای یادگیری است. جو و محیط حاکم بر یادگیری و آموزش در هر عرصه یادگیری و آموزش می‌تواند متفاوت باشد به‌نحوی‌که به استانداردهای یادگیری نزدیک بوده و یا از آن دور باشد. هدف از انجام این مطالعه تعیین درک دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از محیط آموزشی بر اساس مدل DREEM در سال 1394 بود.
مواد و روش­ ها: این مطالعه از نوع مقطعی بود. جامعه مورد مطالعه در این پژوهش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان بودند که از بین آن‌ها، 300 نفر به صورت روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی با تخصیص متناسب انتخاب‌شده و مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه داندی بود. پرسشنامه دارای دو قسمت بود. بخش جمعیت‌شناسی شامل سن، جنس، وضعیت تأهل، مقطع تحصیلی و دانشکده محل تحصیل دانشجو بود. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 20 استفاده گردید. برای توصیف داده­های جمع‌آوری‌شده از آمار توصیفی شامل فراوانی، میانگین و انحراف معیار و از آزمون من ویتنی برای بررسی رابطه ادراک دانشجو از محیط آموزشی دانشگاه و متغیرهای دو حالته مثل جنس و از آزمون آماری کروسکال والیس برای بررسی رابطه بین ادراک دانشجو از محیط آموزشی دانشگاه و متغیرهای بیش از دو حالته مانند مقطع تحصیلی، دانشکده استفاده گردید.
یافته‌ها: میانگین نمره کلی دیدگاه دانشجویان در مورد محیط آموزشی دانشگاه برابر با 22/03±109/04 بود. کمترین و بیشترین نمره میانگین حیطه‌های مورد بررسی با 0/46±2/05 و 0/56±2/75 به ترتیب مربوط به ادراک دانشجو از شرایط اجتماعی خودش و ادراک دانشجو از توانایی علمی خودش بود. بین دانشکده محل تحصیل دانشجو و دیدگاه دانشجویان در مورد محیط آموزشی، تفاوت آماری معنی‌دار بود (0/02=p). بین سایر متغیرهای مورد بررسی و دیدگاه دانشجویان در مورد محیط آموزشی دانشگاه، تفاوت آماری معنی‌داری، مشاهده نشد (0/05<p).
نتیجه ­گیری: اگرچه درصد اندکی از دانشجویان، محیط آموزشی دانشگاه را بسیار نامطلوب گزارش کرده بودند اما این درصد کم به‌مرورزمان، می‌تواند سبب نارضایتی بیشتر در آن‌ها شده و حتی ممکن است در پیشرفت تحصیلی آن‌ها اثرگذار باشد.
 
واژه‌های کلیدی: محیط آموزشی، مدل DREEM، دیدگاه، دانشجو، درک
متن کامل [PDF 325 kb]   (1094 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/10/29 | ویرایش نهایی: 1398/4/9 | پذیرش: 1397/3/7 | انتشار: 1397/3/7 | انتشار الکترونیک: 1397/3/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Scientific Journal of Nursing, Midwifery and Paramedical Faculty

Designed & Developed by :M.TAHAN