دوره 4، شماره 2 - ( پاییز 1397 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 50-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri H, Taghva F, Sadeh M, Shahbeygi N, Ghaderi F, Mohammad Gholi Mezerji N et al . Viewpoint of Nurses and Patients about Inherent Dignity of Patients. SJNMP. 2018; 4 (2) :50-58
URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-147-fa.html
باقری حسین، تقوا فاطمه، ساده متین، شاه بیگی نفیسه، قادری فاطمه، محمد قلی مزرجی ناصر و همکاران.. دیدگاه پرستاران و بیماران در ارتباط با شأن ذاتی بیمار . فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی. 1397; 4 (2) :50-58

URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-147-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان
3- مرکزپژوهش دانشجویان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود، ایران
4- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، mezerji@gmail.com
چکیده:   (400 مشاهده)
زمینه و هدف: احترام به شأن ذاتی انسان‌ها به معنای احترام به حقوق پایه آن‌ها در محیط‌های مختلف است و دارای نقش برجسته و اهمیت ویژه در پژوهش‌ها و بحث‌های مربوط به مراقبت و سلامت است. پژوهش حاضر با هدف مقایسه دیدگاه پرستاران و بیماران بستری در ارتباط با شأن ذاتی بیمار صورت گرفته است.
مواد و روش‌ها: در مطالعه توصیفی- تحلیلی حاضر تعداد 385 بیمار و 79 پرستار بر اساس مشخصات مورد نظر پژوهشگران و به  روش تمام شماری از بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود انتخاب شدند. پس از توضیح اهداف پژوهش و جلب رضایت کتبی و شفاهی نمونه­ها، پرسشنامه ویژگی‌های فردی و همچنین پرسشنامه محقق ساخته شأن ذاتی بیمار توسط آنان تکمیل گردید. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون‌های تی مستقل و ضریب همبستگی پیرسون در نرم افزار SPSS نسخه 19 صورت پذیرفت. سطح معنی­داری در تمام آزمون‌ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ ها: بر اساس نتایج حاصل از پژوهش حاضر، میانگین سنی واحدهای مورد پژوهش در گروه بیماران 18±49 سال و در گروه پرستاران 6/2±28/8 سال بود. میانگین سابقه کار بالینی در پرستاران 6/4±6/2 سال و میزان اضافه کاری پرستاران در بخش 57/7±91/4 ساعت در ماه بود. بر اساس آزمون آماری پیرسون، همبستگی معنی‌دار آماری بین سن با نمره شأن ذاتی وجود داشت (0/05p< و 0/144r =).
نتیجه‌گیری: نمره شأن ذاتی بیماران از دیدگاه بیماران نسبت به پرستاران پائین­تر بود، لزوم توجه بیشتر به هر یک از عوامل مرتبط با حفظ و یا ارتقاء شأن ذاتی بیماران در بالین و در بخش­های مختلف پیشنهاد می‌گردد.
 
واژه‌های کلیدی: شأن ذاتی، بیماری، بیمار، پرستار
متن کامل [PDF 558 kb]   (203 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۲۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journal of Nursing, Midwifery and Paramedical Faculty

Designed & Developed by :M.TAHAN