دوره 4، شماره 2 - ( پاییز 1397 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 39-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

heidarirad F, Yarahmadi M, Heidarirad H, Shafiei M. Evaluation of Prevalence of Depression and Its Related Factors among Women with Breast Cancer Referred to the Radiotherapy Center of Tawhid Hospital of Sanandaj, Iran in 2017. SJNMP. 2018; 4 (2) :39-49
URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-166-fa.html
حیدری راد فاطمه، یاراحمدی مهران، حیدری راد حدیث، شفیعی معصومه. بررسی میزان شیوع افسردگی و عوامل مرتبط با آن در بین زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به مرکز رادیوتراپی بیمارستان توحید سنندج در سال 1396 . فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی. 1397; 4 (2) :39-49

URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-166-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
2- دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، yarahmadi.mp@gmail.com
3- دانشگاه محقق اردبیلی
4- دانشگاه لرستان
چکیده:   (460 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماران مبتلا به سرطان پستان در معرض فشار روانی هستند که می­تواند منجر به اختلالاتی همچون افسردگی در زندگی ایشان گردد. این مطالعه با هدف بررسی میزان شیوع افسردگی و عوامل مرتبط با آن در بین زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه ­کننده به مرکز رادیوتراپی بیمارستان توحید سنندج در سال 1396 اجرا شد. 
مواد و روش ­ها: در یک مطالعه توصیفی از نوع مقطعی تعداد 200 زن مبتلا به سرطان پستان بخش رادیوتراپی بیمارستان توحید سنندج در سال 1396 مورد بررسی قرار گرفتند. گردآوری داده­ ها با پرسش­نامه­ مشخصات دموگرافیک، بالینی و افسردگی بک (BDI) انجام گردید. برای تحلیل داده­ها از میانگین، انحراف معیار و آزمون­های همبستگی فی، کای اسکوئر و رگرسیون لجستیک با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 18 صورت گرفت.
یافته­ ها: نتایج نشان داد 50% از بیماران افسردگی متوسط تا شدید دارند. بین میزان افسردگی در زنان مبتلا به سرطان پستان و سن، وضعیت تأهل، داشتن فرزند، سطح سواد، محل زندگی، نوع درمان، تعداد مداخلات، درجه و شدت بیماری، سابقه سرطان قبلی، یک­طرفه و دوطرفه بودن درگیری پستان با سرطان ارتباط معنی­ داری وجود دارد (0/05>P). آزمون لجستیک نیز نشان داد قوی‌ترین پیش­بین گزارش افسردگی، درجه و شدت بیماری است (0/05>P).
نتیجه ­گیری: با توجه به شیوع بالای افسردگی در زنان مبتلا به سرطان پستان و تأثیر فراوانی که  افسردگی در سلامت روانی و پیشرفت بیماری سرطان می­ گذارد،  پیشگیری و درمان افسردگی از اهمیت و لزوم خاصی برخوردار بوده و می تواند نقش مهمی در بازگشت سریع­ تر این بیماران به زندگی داشته باشد.
 
 
واژه‌های کلیدی: سرطان پستان، افسردگی، رادیوتراپی
متن کامل [PDF 483 kb]   (300 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journal of Nursing, Midwifery and Paramedical Faculty

Designed & Developed by :M.TAHAN