دوره 4، شماره 4 - ( بهار 1398 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 66-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Samsamipour M, Madmoli Y, Ahmadimazhin S, Roohafza J, Babolibahmaei A, Rahmati P et al . Health-related Quality of Life of Young Adult with beta-Thalassemia Major. SJNMP. 2019; 4 (4) :66-75
URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-201-fa.html
صمصامی پور مهتاب، مدملی یعقوب، احمدی ماژین صادق، روح افزا جمال، بابلی بهمئی آرمان، رحمتی پیمان و همکاران.. کیفیت زندگی مرتبط با سلامت جوانان مبتلا به بتا تالاسمی ماژور. فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی. 1398; 4 (4) :66-75

URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-201-fa.html


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی دزفول
2- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی دزفول ، ymadmoli@gmail.com
3- دانشگاه علوم پزشکی دزفول
چکیده:   (149 مشاهده)
زمینه و هدف: کیفیت زندگی در افراد مبتلا به تالاسمی مختل می‌شود، جوانان تالاسمی نیز به دلیل مشکلات خود نمی‌توانند زندگی موفقی در جامعه داشته باشند. این مطالعه با هدف تعیین کیفیت زندگی جوانان مبتلا به بتا تالاسمی در شهرستان دزفول در سال 1394 انجام گرفت.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی مقطعی روی جوانان مبتلا به تالاسمی ماژور مراجعه‌کننده به مرکز تالاسمی بیمارستان بزرگ دزفول انجام گرفت. برای ارزیابی کیفیت زندگی آن‌ها از پرسشنامه SF-36 استفاده شد. آنالیز داده‌ها با نرم‌افزار SPSS-18 با استفاده از آزمون‌های تی مستقل، آنالیز واریانس و ضرایب همبستگی پیرسون و اسپیرمن در سطح معنی‌داری 0/05>p انجام شد.
یافته‌ها: در این مطالعه 55 جوان مبتلا به تالاسمی (33 نفر مذکر و 22 نفر مؤنث) وارد مطالعه گردیدند. میانگین نمره کل کیفیت زندگی در این افراد 16/70±72/35 بود. میانگین نمرات سلامت جسمی و روانی در این افراد به ترتیب 16/03±76/27 و 19/44±69/99 بوده است. کمترین و بیشترین نمره کیفیت زندگی به ترتیب مربوط به خرده مقیاس های سلامت عمومی (61/68) و درد (85/86) بود. همچنین در این مطالعه مشخص شد بین سلامت عمومی و بهزیستی هیجانی با سطح تحصیلات رابطه آماری معنادار وجود داشت (0/05p<). بین درآمد و درد همبستگی مثبت و معنی‌دار آماری مشاهده شد (0/30r= و 0/02p =).
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه،کیفیت زندگی جوانان مبتلا به تالاسمی در برخی ابعاد از سطح قابل قبولی برخوردار نیست. سلامت جسمی و روانی آنان نیز می‌بایست موردتوجه قرار گرفته و بنابراین سیستم بهداشت درمانی باید برای ارتقا کیفیت زندگی این جوانان تلاش بیشتری نماید.
 
واژه‌های کلیدی: تالاسمی، جوانان، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 546 kb]   (74 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journal of Nursing, Midwifery and Paramedical Faculty

Designed & Developed by :M.TAHAN