دوره 5، شماره 3 - ( زمستان 1398 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 29-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Madmoli Y, Samsamipour M, Adavi A, Maraghi E, Bahrami H, Zaker-hosseini N et al . Does ORM's Self-Care Model Affect the Physical Health of People with Major β Thalassemia?. SJNMP. 2019; 5 (3) :29-42
URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-252-fa.html
مدملی یعقوب، صمصامی پور مهتاب، اداوی احمد، مراغی الهام، بهرامی هادی، ذاکرحسینی نادیه و همکاران.. آیا الگوی خودمراقبتی اورم بر ابعاد سلامت جسمی افراد مبتلا به بتاتالاسمی ماژور مؤثر است؟. فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی. 1398; 5 (3) :29-42

URL: http://sjnmp.muk.ac.ir/article-1-252-fa.html


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی دزفول
2- دانشگاه علوم پزشکی دزفول ، ahmad_adavi@yahoo.co.uk
3- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز
4- دانشگاه علوم پزشکی دزفول
5- مرکز تحقیقات توسعه بالینی بیمارستان رازی، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز
6- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
چکیده:   (86 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماران مبتلا به تالاسمی از جمله افرادی هستند که نیازمند دریافت آموزش خودمراقبتی هستند تا بتوانند با استفاده از آن و فراگیری اصول خود مراقبتی، بر افزایش کیفیت زندگی (سلامت جسمانی و ابعاد آن) و غنی‌تر کردن ساعات فراغت و ایجاد لحظات شاد و آرامش در زندگی‌شان ذینفع شوند. هدف این مطالعه تعیین اثر الگوی خود مراقبتی اورم بر سلامت جسمانی و ابعاد آن در بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور بود.
مواد و روش ها: این مطالعه نیمه تجربی بر روی 80 بیمار مبتلا به تالاسمی که شرایط لازم جهت شرکت در مطالعه را داشتند انجام شد. افراد به صورت تصادفی به روش زوج و فرد، به دو گروه مداخله و کنترل (هر گروه 40 نفر) تقسیم شدند. پرسشنامه مورد استفاده در این پژوهش، ابعاد جسمی پرسشنامه کیفیت زندگی SF-36 بود. در ابتدای پژوهش هر دو گروه تحت مرحله پیش‌آزمون قرار گرفتند. سپس برنامه آموزشی مبتنی بر الگوی خود مراقبتی اورم در قالب یک جلسه آموزشی برای گروه آموزش اجرا شد. در پایان، مجدداً پس‌آزمون از هر دو گروه گرفته شد. ضمناً مرحله پیگیری بعد از گذشت سه ماه اجرا شد.
یافته‌ها: میانگین نمره عملکرد جسمی، اختلال نقش به دلیل سلامت جسمی، درد، سلامت جسمی و سلامت عمومی بیماران گروه مداخله پیش از شروع آموزش الگوی خودمراقبتی و سه ماه پس از مداخله، در مقایسه با قبل از مداخله به طور معنی‌داری افزایش یافته است در صورتی که میانگین نمره این چهار حیطه در بیماران گروه کنترل در مقایسه با قبل از مداخله کاهش یافته است.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاکی از اثربخشی آموزش الگوی خود مراقبتی اورم بر روی افزایش سلامت جسمانی آن‌ها و ابعاد آن (کارکرد اجتماعی، سلامت جسمی، کارکرد اجتماعی، درد، سلامت عمومی) است.
متن کامل [PDF 1229 kb]   (32 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۳ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۱۰/۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه پرستاری، مامایی و پیراپزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Nursing, Midwifery and Paramedical Faculty

Designed & Developed by :M.TAHAN