دوره 2، شماره 2 - ( پائیز 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 8-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی ایلام
چکیده:   (3238 مشاهده)

مقدمه و هدف: این پژوهش به منظور تعیین نقش عوامل استرس­زای دانشجویی در پیش­بینی تعلل ورزی و فرسودگی تحصیلی دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایلام انجام شده است.

مواد و روشها: این مطالعه به صورت یک بررسی توصیفی - همبستگی بر روی 150 نفر از دانشجویان پرستاری که به روش نمونه­گیری تصادفی انتخاب شده بود انجام شد. ابزار جمع­آوری اطلاعات شامل پرسشنامه­های عوامل استرس­زای دانشجویی، مقیاس ارزیابی تعلل ورزی و مقیاس فرسودگی تحصیلی بود.

یافته­ها: یافته­های پژوهش نشان داد، که کل مولفه­های عوامل استرس­زا و نیز نمره کل آن با تعلل ورزی، ابعاد فرسودگی تحصیلی و نمره کل آن، رابطه همبستگی مثبت و معنا داری وجود داد (5/0P<). به طوری که با افزایش هر کدام از عوامل استرس­زای دانشجویی شامل محیط آموزشی، شرایط تحصیلی، فارغ­التحصیلی و محیط خوابگاه و نیز مجموع آنها، میزان تعلل ورزی، فرسودگی تحصیلی و ابعاد آن شامل خستگی هیجانی، بی­علاقگی و ناکارآمدی درسی نیز افزایش می­یابد.

بحث و نتیجه­گیری: نتایج نشان داد که متغیرهای مورد بررسی قادر به پیش بینی تعلل ورزی و فرسودگی در دانشجویان هستند یعنی هر چه بر میزان نمرات عوامل استرس­زا مربوط به شرایط تحصیلی، محیط آموزشی، فارغ التحصیلی و محیط خوابگاه افزوده شود، نمرات تعلل ورزی و فرسودگی تحصیلی افزایش می­یابد.

متن کامل [PDF 130 kb]   (1455 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/15 | ویرایش نهایی: 1398/4/10 | پذیرش: 1395/6/12 | انتشار: 1396/2/27 | انتشار الکترونیک: 1396/2/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.